Nie warto być biernym podczas kontroli
Gdy przedsiębiorca ma świadomość istnienia uprawnień wynikających z ordynacji podatkowej oraz prawa przedsiębiorców i chce je wykorzystać, może znacznie złagodzić negatywne konsekwencje prowadzonych wobec niego czynności.
Kontrola podatkowa przeprowadzana jest na podstawie ordynacji podatkowej, jednak w przypadku przedsiębiorców do kontroli zastosowanie mają również uprawnienia wynikające z nowych przepisów znajdujących się w ustawie – Prawo przedsiębiorców (dalej: p.p.). Kontrola podatkowa dotycząca działalności gospodarczej może być uciążliwa nie tylko dla kieszeni przedsiębiorcy, ale w niektórych przypadkach również dla samego wykonywania działalności gospodarczej. Warto zatem, aby każdy przedsiębiorca znał uprawnienia jakie mu przysługują w czasie trwania kontroli w jego firmie i po jej zakończeniu.
W tygodniku z 7 maja („W czasie kontroli przedsiębiorca ma też uprawnienia", str. >D4)opisane zostały przywileje, z których mogą korzystać przedsiębiorcy w ramach kontroli podatkowej, dotyczące: dowodów zebranych z naruszeniem przepisów, zakazu ponawiania kontroli w tej samej sprawie, zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, udziału przedsiębiorcy w czynnościach kontrolnych, miejsca podejmowanych czynności i sposobu prowadzenia czynności kontrolnych.
W tym artykule przedstawione zostaną uprawnienia związane z:
- czasem prowadzenia kontroli podatkowej;
- zakazem prowadzenia więcej niż jednej kontroli jednocześnie;
- ograniczeniem czasu trwania czynności kontrolnych;
- odpowiedzialnością odszkodowawczą organu;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta