Młody talent musi się podzielić nagrodą z fiskusem
Otrzymujących pieniądze za wybitne osiągnięcia czeka niespodzianka: niektórzy zapłacą PIT.
Czy państwo, które jedną ręką wspiera wybitnie utalentowaną młodzież, może drugą sięgać do jej kieszeni? Może! Wszystko przez przepisy podatkowe. Potwierdza to przypadek wybitnego muzyka, którego skargę kasacyjną musiał oddalić Naczelny Sąd Administracyjny. Bo choć nie znalazł wytłumaczenia dla różnicowania opodatkowania pieniędzy dla młodych talentów, sytuację może zmienić tylko ustawodawca.
20 tysięcy kłopotów
Sprawa dotyczyła studenta Akademii Muzycznej. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że w listopadzie 2014 r. złożył do rektora swojej uczelni wniosek o nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczoną dla studentów uczelni artystycznych za osiągnięcia.
Po przeanalizowaniu osiągnięć rektor wybrał kandydatów do wyróżnienia, m.in. skarżącego. Nagrody wręczono uroczyście w grudniu 2014 r. Zdolny muzyk został wyróżniony 20 tys. zł. Problemy zaczęły się, gdy w 2015 r. otrzymał informację PIT-8C, w której 20 tys. zł nagrody figurowało jako przychód z innych źródeł. Nagrodzony wystąpił do fiskusa o potwierdzenie, że pieniądze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta