Praca na Wyspach już nie tak atrakcyjna dla Polaka
Ponad połowa osób rozważających w najbliższych miesiącach wyjazd zarobkowy za granicę, wybiera się tam po raz pierwszy. Najchętniej decydują się na Niemcy albo Holandię.
Anita Błaszczak
Maciek, grafik komputerowy z Warszawy, wkrótce wyjeżdża do pracy w Danii. Nie będzie szukał pracy w zawodzie – przygotowując się do pierwszych w życiu saksów zrobił kurs operatora wózka widłowego. Takich jak on debiutantów w emigracji zarobkowej nie brakuje – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej" badania agencji zatrudnienia Work Service. Według niego ponad połowa Polaków rozważających w perspektywie 12 miesięcy wyjazd do pracy za granicą to osoby, które planują to po raz pierwszy w życiu.
– Jest to grupa obejmująca niemal 1,5 miliona osób – szacuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz i komunikacji w Work Service. Oznaczałoby to, że plany migracji zarobkowej wciąż deklaruje 3 mln osób – nieco mniej niż przed rokiem, ale i tak sporo.
Sposób na życie
Prof. Marek Okólski, demograf i ekonomista z Uczelni Łazarskiego, ekspert Ośrodka Badań nad Migracjami UW, zwraca jednak uwagę, że deklaracje i plany zwykle są kilkukrotnie zawyżone. Faktycznych wyjazdów jest znaczne mniej, bo migracja nie jest ani łatwa, ani przyjemna.
Zdaniem prof. Okólskiego, po skumulowanej fali wyjazdów po 2004 r., gdy otworzył się unijny rynek pracy dla Polaków, liczba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta