Split payment oznacza zmiany
Mechanizm podzielonej płatności (MPP) zapowiada zmiany dla przedsiębiorstw, banków oraz dla współpracy firm z instytucjami finansowymi.
MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA
W przypadku banków wprowadzenie podzielonej płatności oznacza konieczność zmian w systemach informatycznych oraz w konstrukcji oferowanych produktów i usług. Dla firm to konieczność zmian w systemach finansowo-księgowych. Bo inne będą przelewy, możliwości ich realizacji, księgowanie.
Co można, czego nie
Mechanizm podzielonej płatności pozwoli przedsiębiorcy opłacić pojedyncze faktury w kwocie podatku VAT. Ale uwaga – nie będzie możliwości realizacji płatności zbiorczych za wiele faktur jednym przelewem! Można będzie również opłacić podatek VAT na rachunek urzędu skarbowego, przeksięgować środki pomiędzy rachunkami VAT prowadzonymi w tym samym banku, a także przeksięgować środki z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy, powiązany z tym rachunkiem – wyłącznie na podstawie postanowienia naczelnika US.
Trzeba pamiętać, że MPP nie ma zastosowania dla rozliczeń gotówkowych, transakcji kartami płatniczymi, międzybankowych przelewów krajowych dotyczących przeksięgowania środków VAT i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta