W pracy stresują nas terminy i własne wysokie oczekiwania
Dla ponad trzech na dziesięciu Polaków praca wiąże się niemal z nieustającym stresem. Co czwarty doświadcza go każdego dnia. Ten najgorszy wynik w rozwiniętej Europie to nie tylko skutek presji otoczenia, ale często także nas samych.
Anita Błaszczak
Terminy i duża odpowiedzialność to dwa główne czynniki stresujące nas w pracy – wynika z badania Instytutu Zarządzania Stresem, do którego dotarła „Rzeczpospolita". Jednak niewiele mniej ważnym powodem okazały się wysokie oczekiwania własne.
– Często my sami budujemy sobie stres już poprzez samo podejście do obowiązków w pracy. Jesteśmy perfekcjonistami, a nasze rozbudowane ambicje, wygórowane oczekiwania wobec siebie i innych powodują, że jesteśmy wiecznie niezadowoleni – wyjaśnia Joanna Michalska, prezes Instytutu Zarządzania Stresem.
Są też korzyści
Przy takiej postawie trudno się dziwić, że Polacy okazali się najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie w badaniu firmy ADP, które w ub. roku objęło ponad 9,9 tys. osób w ośmiu krajach (Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwajcaria i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta