Innowacje zmieniają transport
Współistnienie komunikacji zbiorowej, rowerów, pieszych i carsharingu, okraszone nowymi pomysłami to kwintesencja idei smart city, opartej na równowadze różnych systemów.
Wrocław, Katowice
Korki, brak miejsc do parkowania, nadmierne emisja spalin i dojmujący hałas – współczesne aglomeracje stają się coraz mniej przyjazne ludziom. Przyczyny tego stanu to przede wszystkim nadmierny ruch samochodów osobowych i ograniczona przepustowość dróg w miastach. Ograniczenie tego ruchu to jedno z największych wyzwań, z którym muszą się zmierzyć samorządy. Aby mu podołać, należy rozwinąć i unowocześnić transport publiczny (m.in. autobusy, trolejbusy, tramwaje) i skutecznie go zrównoważyć z innymi sposobami komunikacji, np. systemami wynajmu rowerów i samochodów (tzw. bike- i carsharing), ale również przestrzenią dla pieszych.
Podstawą jest rozwijanie mobilności miejskiej w sposób zrównoważony, uwzględniając przede wszystkim komunikację zbiorową, która musi stać się bardziej przyjazna i wygodna dla pasażerów. Bo tylko wówczas uda się zmobilizować kierowców do porzucenia aut na rzecz transportu publicznego. To kluczowe zadanie dla samorządów, ale nie tylko. Jak tłumaczy Michał Beim, ekspert ds. transportu w Instytucie Sobieskiego, pracodawcy coraz częściej decydują się na dopłacanie pracownikom dojeżdżającym do pracy w inny sposób niż samochodem. – Okazuje się bowiem, że tacy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta