Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw atom, potem Bałtyk

14 maja 2018 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Najpóźniej do końca bieżącego roku przedłożymy Radzie Ministrów politykę energetyczną Polski. Atom nie będzie stanowił więcej niż 10 proc. w strukturze wytwarzania – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej minister energii.

Rz: Spółki Skarbu Państwa chcą rozwijać farmy wiatrowe na Bałtyku. Nie garną się do atomu. Jak to pan postrzega?

Krzysztof Tchórzewski: Według mnie w Polsce nie ma alternatywy dla atomu.

Toczące się wewnątrz firm dyskusje wcale mnie nie dziwią, ponieważ inwestycja dotyczy dużych pieniędzy. Rozwój farm wiatrowych wymaga dodatkowo zapewnienia energii przez inne, stabilne źródła wytwarzania, gdy nie wieje wiatr. Energia jądrowa nie zależy od aury. Patrząc na sytuację systemu elektroenergetycznego, nie jesteśmy w stanie podjąć się rozwoju farm wiatrowych na morzu bez rozstrzygnięcia sprawy stabilnego źródła. Co prawda dyspozycyjność farm na morzu jest większa niż tych na lądzie (45 do 55 proc. wobec 25–35 proc.), ale nadal musimy zapewnić rezerwę dla połowy potrzebnej energii. Nie dostarczymy jej z elektrowni zlokalizowanych na południu kraju, jeżeli w systemie zabraknie 2–3 tys. MW z Bałtyku w związku z bezwietrzną pogodą.

Budowa elektrowni jądrowej uwolni moce na rezerwę energetyki odnawialnej, co zapewni stabilizację systemu i da możliwość bezpiecznego rozwoju energetyki na Bałtyku.

Kiedy decyzja rządu o atomie?

Najpóźniej do końca bieżącego roku Ministerstwo Energii przedłoży Radzie Ministrów politykę energetyczną Polski. Jesteśmy na końcowym etapie prac nad aktualizacją Programu Polskiej Energetyki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11050

Wydanie: 11050

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament