Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasta walczą o odebrany im wpływ na wysokość taryfy

14 maja 2018 | Życie Regionów
Zdaniem samorządowców wysokie stawki za wodę były często uzasadnione koniecznością amortyzacji wybudowanej sieci wodociągowej.
źródło: AdobeStock
Zdaniem samorządowców wysokie stawki za wodę były często uzasadnione koniecznością amortyzacji wybudowanej sieci wodociągowej.

Piła kwestionuje przepisy, które nie dają już radom gmin prawa do zatwierdzania stawek za dostarczaną wodę. Wspiera ją Związek Miast Polskich.

Renata Krupa-Dąbrowska

Obecnie stawki za wodę i ścieki są ustalane centralnie. Taryf nie zatwierdzają już rady miast (gmin), lecz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. To nie podoba się włodarzom miast. Postanowili więc podważyć konstytucyjność tych przepisów.

Do Trybunału Konstytucyjnego wystąpiła Piła. Zaskarżyła ona uregulowania noweli ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

– Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego pomógł przygotować i sfinansować Związek Miast Polskich – wyjaśnia Joanna Proniewicz z ZMP.

– Piła nie reprezentuje bowiem w TK tylko siebie, ale i inne miasta, a ZMP nie może złożyć własnej skargi do TK, bo przepisy na to nie pozwalają – dodaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11050

Wydanie: 11050

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament