Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ministerialna potęga Polskiego Węgla

18 kwietnia 1997 | Ekonomia | BC

Przygotowania do powołania nowej instytucji

Ministerialna potęga Polskiego Węgla

Od trzech miesięcy trwają prace nad utworzeniem instytucji o nazwie Polski Węgiel SA. Prowadzi je zespół powołany przez pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. Polski Węgiel doprowadzić ma do integracji potencjału górnictwa, przywrócenia "równowagi sił konkurencyjnych na rynku paliwowo-energetycznym i przewozów w kraju i za granicą", czytamy w projekcie, jaki zdobyła "Rz". Lektura dokumentu, traktowanego jako wewnętrzny projekt resortu, dowodzi, że zamierza się powołać instytucję o kompetencjach, jakie miało kiedyś ministerstwo górnictwa.

Szefowie górnictwa nie chcą rozmawiać o projekcie, twierdzą, że są to na razie przymiarki. Koncepcja Polskiego Węgla nie jest nowa. Rozpatrywano ją przed kilku laty. W czasie poprzednich rządów nie przyjęła się, być może dlatego, że daje instytucji narzędzia sprzeczne z ideą gospodarki rynkowej.

Już na początku projektu czytamy, że górnictwo jest przemysłem mało konkurencyjnym, a "siły rynkowej i przewagi konkurencyjnej nie może ten przemysł szukać w elastycznym dostosowywaniu programów produkcyjnych do potrzeb odbiorców węgla, lecz wręcz przeciwnie, w stabilizacji warunków sprzedaży węgla". Brak w projekcie wyjaśnień, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament