Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieszczęście przywiezione z wojny

18 kwietnia 1997 | Nauka i Technika | TW

Czy "Gulf War Syndrome" jest chorobą zakaźną?

Nieszczęście przywiezione z wojny

Choroba nosząca tajemniczą nazwę "Gulf War Syndrome" (syndrom chorobowy Zatoki Perskiej) , naktórej liczne objawy uskarżają się tysiące weteranów konfliktu z Irakiem z 1991, jest zaraźliwa. Stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. Tak twierdzą niektórzy przedstawiciele środowisk medycznych. Informują media, żesami zapadli na"syndrom", choć nie uczestniczyli w tej wojnie. Źródło zarażenia -- ich podopieczni, weterani wojny z Irakiem.

Lekarze, pielęgniarki, technicy z laboratoriów oraz inni ludzie, którzy mieli przypadkowy kontakt z cierpiącymi na "syndrom chorobowy Zatoki Perskiej", uskarżają się dziś napodobne objawy, jakie próbowali zwalczać u swoich podopiecznych. Cierpią więc nazmęczenie, gorączkę, bóle stawów i mięśni, wysypki oraz nakłopoty w oddychaniu.

Nigdy nie byli nawojnie

Nowa grupa cierpiących natoschorzenie toludzie, którzy nigdy nie postawili nogi napiasku Pustyni Arabskiej. Sprawiają dziś sporo kłopotów amerykańskim władzom medycznym i tak już mającym ich wystarczająco dużo z tą chorobą. Oficjalne stanowisko służby zdrowia USA zaprzecza więc teorii, że "syndrom" jest chorobą zakaźną. Kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament