Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chemia dobra, chemia zła

18 kwietnia 1997 | Nauka i Technika | KF

Oryginalne polskie technologie -- dla środowiska

Chemia dobra, chemia zła

W Polsce powstaje ok. 3 tys. wynalazków rocznie. Japończycy zgłaszają w swoim urzędzie patentowym ponad 330 tys. rocznie, Stany Zjednoczone więcej niż 100 tys. , Niemcy -- ponad 44 tys. Mogłoby się wydawać, że Polska kraj nieduży. .. Jednak jeśli porachować ludzi, to w Japonii jeden wynalazek przypada na 375 osób, w USA na 2519, a w naszym kraju jedno odkrycie "tworzy" zespół blisko 20 tys. Polaków.

Potęgą wynalazczą nie jesteśmy, ale świat interesuje się innowacjami nad Wisłą. Świadczą o tym złote medale przyznawane naszym twórcom na imprezach międzynarodowych. Prezentujemy trzy najświeższe oryginalne polskie rozwiązania wyróżnione w ostatnim konkursie na wynalazki w dziedzinie ochrony środowiska.

Ekologiczne tworzywa

Nad opracowaniem żywic poliestrowych o specjalnej strukturze zatrzymującej toksyczny styren, który jak wiadomo ma tendecję do wyparowywania, świat nauki pracuje od dawna. Badania zmierzają w kierunku opracowania specjalnych dodatków, które wprowadzone do poliestrów miałyby tę właściwość. Naukowcy z Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie opracowali nowy dodatek -- modyfikator żywic poliestrowych, który zatrzymuje styren w tworzywie. W procesie wytwarzania żywic poliestrowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament