Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sędzia komisarz może zmienić decyzję syndyka

18 kwietnia 1997 | Prawo | RK

POLEMIKI

Prawo upadłościowe

Czy sędzia komisarz może zmienić decyzję syndyka

RAFAł KANIA

Andrzej Srzednicki w artykule "Czy sędzia komisarz może zmienić decyzję syndyka" ("Rzeczpospolita" z 21 marca 1997 r. ) poruszył ciekawe zagadnienie pozycji syndyka w postępowaniu upadłościowym, jego uprawnień i obowiązków. Tezy przedstawione przez autora są jednak tyleż interesujące, co kontrowersyjne.

Najistotniejszy wątek rozważań to pytanie: co oznacza termin "zarządzanie przez syndyka majątkiem upadłego"? Udzielając odpowiedzi, A. Srzednicki sięga m. in. do definicji zarządzania, które zostały sformułowane przez wybitnych teoretyków organizacji i zarządzania. Dokonanie takiego zabiegu interpretacyjnego pozwoliło autorowi na przyjęcie poglądu, że funkcja syndyka w postępowaniu upadłościowym ma charakter autonomiczny i w ograniczonym -- ściśle oznaczonym -- zakresie podlega on kontroli sądu (zdaniem A. Srzednickiego najwłaściwsza jest tu analogia: zarząd--rada nadzorcza) .

Trudno w pełni podzielić powyższe zapatrywanie, zważywszy cele polskiej procedury upadłościowej i sądowy charakter postępowania upadłościowego.

Ustawodawstwa regulujące postępowania upadłościowe można, upraszczając nieco, podzielić na dwie grupy:

* pierwsza to ustawodawstwa tych państw, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament