Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pół wieku w polskiej polityce

18 kwietnia 1997 | Gazeta | ma.s.

SYLWETKA

Tadeusz Mazowiecki kończy dziś siedemdziesiąt lat

Pół wieku w polskiej polityce

MAłGORZATA SUBOTIa

"Bez względu na jakiekolwiek przeszkody polecam się stawić o 24. 00. " Podpisano -- Bolesław Piasecki. Kartkę podobnej treści w 1955 roku w "noc świętej Zuzanny" otrzymał Tadeusz Mazowiecki. A razem z nim kilku innych młodych członków PAX, tworzących tzw. frondę. Do dzisiaj towezwanie w swoim domowym archiwum przechowuje Ignacy Rutkiewicz, jeden z siedmioosobowej grupy frondystów, których wkrótce potem wyrzucono z PAX.

Ignacy Rutkiewicz:-- "Nazwaliśmy to wydarzenie >>nocą świętej Zuzanny<<, ponieważ partyjne przesłuchanie odbywało się w noc imienin Zuzanny, 11 sierpnia, imiało rzeczywiście >>rekwizyty<< prawdziwego przesłuchania. Byliśmy wzywani pojedynczo przed oblicze wodza Piaseckiego i jego najbliższych współpracowników. Czekając na taką rozmowę, nie wolno nam było się kontaktować z innymi, którzy czekali na swoją kolej w sekretariacie".

W ocenie Andrzeja Wielowieyskiego -- który dołączył do tego środowiska później -- po nocnych przesłuchaniach, które były "maglowaniem", ale "bez tortur i bicia", frondyści zostali wyrzuceni na bruk, pozbawieni wszelkich funkcji (Mazowiecki był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament