Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitankomputer

18 kwietnia 1997 | Nauka i Technika | KK

Informatykawregatach morskich

Kapitankomputer

"Tam na to patrząc w głowie sobie kryślił człowiek roztropny i okręt wymyślił. Tak wzór rzemięsło z przyrodzenia brało gdy nastawało. Więc na rybi kształt wnet szkutę urobił i udychtował, i żelazem obił; sztaba miasto łba, a rufa sprawiona miasto ogona. A miasto skrzeli dla pewniejszej jazdy przy burtach obu rozsadził pojazdy, stądże do czółnu, stądże też urosło do łodzi wiosło (. .. ) Do tego przydał rzemięśnik uczony z oblego drzewa tak maszt wyniesiony, iż sterczy kniebu z zawiesistą reją, gdzie wiatry wieją. Do reje potym żagiel przyprawiono, który w płócienne wiatr przyjmuje łono. .. ". Tak widział żeglugę i szkutnictwo przed 400 laty Sebastian Fabian Klonowic ("Flis") . Ale wówczas jachting dopiero raczkował. Od tamtej pory zmieniły się nie tylko płócienne żagle.

Satelity zamiast gwiazd

Współczesny jachting to (niestety, albo na szczęście, jak kto woli) nowoczesna i najnowocześniejsza technologia, po prostu high-tech. Zaś imprezy, takie jak zakończone niedawno regaty samotnych żeglarzy dookoła świata, bez zawijania do portów -- Vendee Glob -- to oceaniczny odpowiednik samochodowej Formuły 1, okazja do testowania nowych technologii, materiałów, rozwiązań konstrukcyjnych; nowych linii kadłuba, nowego kroju żagli, nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament