Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udział funkcjonariuszy samorządowych we władzach spółek

18 kwietnia 1997 | Prawo | AS

INTERPRETACJE

Art. 11 ustawy o gospodarce komunalnej

Udział funkcjonariuszy samorządowych we władzach spółek

ANDRZEJ SZEWC

Udział osób będących członkami organów samorządu terytorialnego we władzach spółek prawa handlowego był już przedmiotem żywego zainteresowania, kiedy wchodziły w życie przepisy ustawy z 5 czerwca 1992 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. nr 56, poz. 274) , zwanej powszechnie ustawą antykorupcyjną. Obecnie wraca na porządek dzienny za sprawą art. 11 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 1997 r. nr 9, poz. 43) . Co prawda, przepis ten wchodzi w życie 6 maja 1997 r. , ale już obecnie budzi wątpliwości i rozterki. Dotyczą one zarówno jego stosunku do ustawy antykorupcyjnej, jak i pewnych problemów związanych zwykładnią tego przepisu.

W dotychczasowym stanie prawnym problem udziału funkcjonariuszy gminnych we władzach spółek regulują art. 4 i 5 ustawy antykorupcyjnej. Stanowią one, iż osoby wchodzące w skład organów gminy nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, innych państwowych osób prawnych, gmin lub związków międzygminnych albo podległych im jednostek organizacyjnych. Osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament