Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głęboka korekta

18 kwietnia 1997 | Ekonomia | BS DW

CZECHY

Polityka gospodarcza

Głęboka korekta

Zapowiedziane przez rząd cięcia budżetowe na rok bieżący w wysokości 25, 5 miliarda koron i ograniczenie wzrostu płac wywołały w Czechach wielkie emocje. Podczas gdy ekonomiści uważają posunięcie rządu za słuszne, związki zawodowe zaczynają grozić dalszymi akcjami protestacyjnymi i strajkiem generalnym. Przedstawiciele rządu nie kryją, że w efekcie wprowadzenia pakietu reform wzrośnie bezrobocie, praktycznie dotychczas nie istniejące. Mogą być również problemy z obniżeniem inflacji, jak to było dotychczas, o 1 punkt procentowy rocznie.

Przedstawiony dokument "Korekta polityki gospodarczej oraz dalsze kroki transformacyjne", a zwłaszcza jego restrykcyjna, budżetowa część wywołała negatywne reakcje znacznej części czeskiego społeczeństwa. Wprowadzenie oszczędności musi być zrealizowane w czasie od 1 do 3 miesięcy. Rząd oczekuje, że rezultaty w prowadzanych obecnie zmian będą widoczne już w końcu bieżącego roku. Tylko w przypadku bardziej złożonych ustaw resort sprawiedliwości i MSW mające wyhamować przestępczość gospodarczą i finansową dostały dłuższe terminy.

Reforma dla każdego

Ogłoszone zmniejszenie o 5 procent wydatków z budżetu państwa dotknie każdego Czecha. Oznacza, że mniej będzie pieniędzy na służbę zdrowia, szkolnictwo, ekologię, budowę dróg i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament