Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykańscy związkowcy agitują po domach

18 kwietnia 1997 | Moja Kariera | EB

Należy tylko co siódmy pracownik

Amerykańscy związkowcy agitują po domach

Jeszcze do niedawna związki zawodowe były w Stanach Zjednoczonych liczącym się graczem. W 1960 r. poziom uzwiązkowienia sięgał 35 proc. i był znacznie wyższy niż w państwach europejskich. Dziś do związków należy tylko 14 proc. pracujących Amerykanów i prawie nikt nie umie rozpoznać twarzy aktualnego przewodniczącego największej centrali związkowej AFL-CIO. Związki próbują jednak znaleźć właściwe dla siebie miejsce w nowej rzeczywistości ekonomicznej i tak łatwo nie rezygnują z walki o nowe dusze. Przeznaczyły właśnie 20 mln dolarów na kampanię mającą na celu odbudowanie kurczącego się z roku na rok członkostwa.

Związki tradycyjnie miały silną pozycję wśród robotników i pracowników fizycznych zatrudnionych w przemyśle. W latach 40. i później ich istnienie było również na rękę pracodawcom, którym łatwiej było stale prowadzić rozmowy z przedstawicielami załogi niż szukać właściwych rozwiązań dopiero w sytuacjach konfliktowych.

W perspektywie czasu okazało się jednak, że na przynależności do związków pracownicy niewiele zyskują.

Związki tracą rację bytu

Płace robotników w USA utrzymują się na tym samym poziomie od wielu lat, co w rzeczywistości oznacza spadek realnych dochodów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament