Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Psychologia raka

18 kwietnia 1997 | Nauka i Technika | ZW

Mobilizacjapsychiczna pomaga zwalczyć chorobę, a przynajmniej wydłuża życie ludzi z wyrokiem śmierci

Psychologia raka

Nastawienie psychiczne nie tylko poprawia samopoczucie chorego na raka, ale czasami może nawet przedłużyć mu życie. W niektórych klinikach w Europie Zachodniej i USA powstają ośrodki, gdzie onkolodzy próbują ratować ciężko chorych wspólnie z psychologami. Współczesna medycyna mozolnie odkrywa to, o czym od dawna wiedzieli znachorzy, uzdrowiciele i zwykli szarlatani.

Zadziwiające, że wiadomo o tym już od tak dawna, było czekać, końca XX wieku, aż minie fascynacja farmakoterapią, chirurgią i nowoczesną techniką medyczną, by lekarze powrócili do tego, o czym przekonywali już starożytni medycy. Znakomitym przykładem jest Galen, który zauważył, że rak częściej atakuje melancholików niż sangwiników. Dziś wielu specjalistów przyznaje, że stan psychiczny, pozytywne myślenie, umiejętność radzenia sobie ze stresami, a także poczucie humoru mogą zarówno przyczynić się do poprawy wyników leczenia, jak i zapobiegać chorobom. Tego nie można bagatelizować, mimo niewątpliwie ogromnego postępu w metodach terapii.

Magia i nadprzyrodzone zdolności

"The Independent" powołując się na najnowsze wyniki obserwacji zwraca uwagę, że u niektórych ciężko chorych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1052

Spis treści
Zamów abonament