Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O split payment decyduje firma

28 czerwca 2018 | Prawo | Przemysław Wojtasik
źródło: materiały prasowe

Paweł Gruza | Nabywca może wybrać podzieloną płatność, ale powinien uznać wolę dostawcy, który chce rozliczać się w zwykły sposób – mówi wiceminister finansów.

Rz: Od 1 lipca firmy będą mogły stosować split payment, czyli rozdzielać płatność z faktury na dwie części – netto oraz podatek, który wpłynie na specjalny rachunek VAT kontrahenta (dostawcy towarów bądź usług). Nowe zasady rozliczenia są dobrowolne, ale wiele dużych firm, w tym spółki Skarbu Państwa (Lotos, Orlen, Tauron) ogłaszają już, że będą je stosować do wszystkich płatności. Siłą rzeczy ich dostawcy też będą zmuszeni do dzielenia swoich płatności, inaczej jest ryzyko, że pieniądze z podatku będą zalegały im na rachunku VAT. Czy spółki Skarbu Państwa dostały wytyczne w sprawie split payment, czy należy się spodziewać, że wszystkie będą go stosowały?

Paweł Gruza, wiceminister finansów: Split payment jest dobrowolny i to sam przedsiębiorca decyduje, czy będzie go stosował czy też nie. Tak samo jest ze spółkami Skarbu Państwa. Nie kierowaliśmy do nich żadnych wytycznych, to autonomiczne decyzje tych spółek. Firmy prowadzą różną politykę, niektóre działają bardzo ostrożnie, a przecież, stosując...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11088

Wydanie: 11088

Spis treści
Zamów abonament