Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska, skansen w budowie

28 czerwca 2018 | Opinie | Roman Kuźniar

Samodzierżawie fundowane Polsce przez prezesa partii rządzącej nie należy do europejskiej tradycji.

Panie pośle, jesteśmy z innych światów", tak wiosną 1993 roku ripostował posłowi ZChN Janowi Łopuszańskiemu w czasie debaty parlamentarnej minister Krzysztof Skubiszewski. Słowa ministra były odpowiedzią na wcześniejsze wołanie posła: „Ja wiem, że są ciemne siły, które chcą rozbioru Polski, ale dlaczego, na Boga, pan przykłada do tego rękę!". O co poszło? O utworzenie Euroregionu Karpackiego, który powstał na podstawie mojego projektu.

Centroprawicowe partie (m.in. PC, ZChN, KPN) sprzeciwiające się jego utworzeniu argumentowały, że zagrozi to polskiej suwerenności. Domagały się dymisji ministra oraz ukarania „sprawców". Po latach zmieniły w tej sprawie zdanie, a poseł Marek Kuchciński nawet mocno zaangażował się w prace Euroregionu. Dzisiaj bardzo podobną retorykę – o zaborach czy suwerenności – słyszymy zwłaszcza z ust rządzących polityków w stosunku do Unii Europejskiej. Czy mogłoby to oznaczać, że za kilka czy kilkanaście lat przestaną być „innym światem", że przestaną opowiadać brednie o UE, że przestaną nam nad Wisłą urządzać inny świat.

Chciałoby się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11088

Wydanie: 11088

Spis treści
Zamów abonament