Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz trudniej dostać pozytywną interpretację

28 czerwca 2018 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Raport | Fiskus często odmawia odpowiedzi na pytania podatników. Sugeruje im, że próbują obejść przepisy. przemysław wojtasik

 

Tylko 59 proc. wniosków o interpretację doczekało się w zeszłym roku pozytywnych rozstrzygnięć. W poprzednich latach było ich 72–75 proc. Tak wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

Jakie są przyczyny zmniejszenia odsetka pozytywnych interpretacji? Fiskus często odmawia ich wydania – w zeszłym roku zrobił to aż 7,5 tys. razy. Eksperci Grant Thornton wyliczyli, że na dziesięć pozytywnych rozstrzygnięć przypadają cztery odmowy, a w stosunku do poprzednich lat ich odsetek znacznie wzrósł.

Taką tendencję potwierdza Przemysław Bogusz, doradca podatkowy prowadzący bazę interpretacji. Także Patrycja Goździowska, doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan, mówi, że fiskus coraz częściej odmawia wydania interpretacji, szukając różnych pretekstów.

Klauzula obejścia prawa

Popularną ostatnio wymówką jest klauzula obejścia prawa. Obowiązuje od 15 lipca 2016...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11088

Wydanie: 11088

Spis treści
Zamów abonament