Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabezpieczenia przed wahaniami kursów walut

28 czerwca 2018 | Ekonomia | Artur Osiecki
>Polski eksport rośnie niezależnie od stale obecnego ryzyka walutowego
źródło: Rzeczpospolita
>Polski eksport rośnie niezależnie od stale obecnego ryzyka walutowego

Ryzyko walutowe to stała bolączka eksporterów 
i importerów. Można się jednak przed nim zabezpieczyć.

 

Polscy eksporterzy na zagranicznych kontraktach zarabiają, i to coraz więcej, zważywszy, że nasz eksport stale się zwiększa i bije kolejne rekordy włącznie z ostatnim za ubiegły rok, kiedy to sprzedaż za granicę przekroczyła 200 mld euro.

Rodzimi eksporterzy, szczególnie z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, powinni jednak zdawać sobie sprawę, że na eksporcie można też stracić, o ile nie zabezpieczy się przed najważniejszymi ryzykami w handlu zagranicznym.

Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez „Rzeczpospolitą" podczas cyklu konferencji pn. „Regionalne Orły Eksportu", we wszystkich województwach eksporterzy za jedną z największych bolączek uznają ryzyko walutowe. To nie dziwi, bo handlujemy głównie we wspólnej walucie europejskiej oraz – w drugiej kolejności – w dolarach amerykańskich. I jeśli eksporter „nie zarządzi" kursem walutowym, naraża się na straty, a chodzi przecież o zabezpieczenie rentowności eksportu.

Ryzyko objawia się szczególnie w sytuacji, gdy eksporter jest związany stałą ceną sprzedaży. Przy wahaniach kursowych to poważny problem, bo silnie uzależnia rentowność kontraktu od kursu walutowego, a jeżeli nie ma możliwości przeniesienia ryzyka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11088

Wydanie: 11088

Spis treści
Zamów abonament