PGNiG stawia na import z USA
Surowce | Spółka chce sprowadzać skroplony gaz z trzech terminali mających powstać za kilka lat nad Zatoką Meksykańską. Tomasz Furman
Port Arthur LNG i Venture Global LNG podpisały z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem wstępne porozumienia określające warunki przyszłych 20-letnich umów na dostawy skroplonego gazu. Obie amerykańskie firmy realizują projekty budowy zlokalizowanych nad Zatoką Meksykańską terminali skraplających błękitne paliwo, których oddanie do użytku zaplanowano za kilka lat.
Kolejni partnerzy
Dla zarządu PGNiG zawarte porozumienia są ważnym krokiem w kierunku rozwoju dotychczasowej działalności. – Po pierwsze, chcemy w ten sposób dywersyfikować strukturę importu LNG do Polski, szczególnie po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego w 2022 r. Po drugie, odbieramy surowiec z USA z myślą o rozbudowie naszego portfela tradingowego – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że ilości surowca, które będą w stanie zaoferować obaj partnerzy, pozwolą grupie na rozwinięcie działalności na globalnym rynku handlu LNG.
Z kolei Maciej Woźniak,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta