Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Dania zatrzyma Nord Stream 2?

28 czerwca 2018 | Ekonomia | Iwona Trusewicz
źródło: Rzeczpospolita

Surowce | Premier Danii zapowiedział, że jego kraj ma prawne instrumenty, 
by wstrzymać realizację gazowego projektu. Chce też na ten temat unijnej debaty.

 

– Ten projekt ma geopolityczne konsekwencje i sama Dania nie może tego problemu rozwiązać. Przeprowadziłem w parlamencie inicjatywy ustawodawcze, które pozwolą zgodnie z prawem nałożyć weto lub wstrzymać realizację tego projektu. Nie zdecydujemy, kiedy zapadnie ostateczna decyzja, w rzeczywistości bardzo trudno to przewidzieć – mówił w środę Lars Løkke Rasmussen, premier Danii podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Wołydymyrem Hrojsmanem.

Zdaniem Rasmussena potrzebna jest ogólnoeuropejska debata wysokiego szczebla, podczas której zostaną dokładnie przeanalizowane wszystkie rodzaje ryzyka związane z rosyjskim projektem. Ukraiński premier nazwał rozbudowę gazociągu północnego o dwie nitki rodzajem „broni hybrydowej".

– To nie jest zwykły gazociąg. To nowy rodzaj broni hybrydowej, która w razie doprowadzenia do eksploatacji uzależni (od Rosji – red.) wszystkie kraje – odbiorców rosyjskiego gazu. Ukraina proponuje europejskim odbiorcom pewne dostawy niezależnie od Federacji Rosyjskiej – podkreślił Hrojsman.

Także w środę na temat Nord Stream 2 rozmawiał w Waszyngtonie minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. – Wymieniliśmy się stanowiskami. (...) Oczywiście taka inwestycja mu być realizowana na bazie ekonomicznej, bez politycznych ocen tego projektu – zapewnił minister.

Dania jest ostatnim krajem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11088

Wydanie: 11088

Spis treści
Zamów abonament