Marzenia mogą rozbić się o imigrację
Domagamy się, aby w następnym budżecie przewidziano środki na plan Marshalla dla Afryki. Wszystko po to, by dać młodym Afrykanom perspektywy i nadzieję w ich własnych krajach – pisze przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Następne posiedzenie Rady Europejskiej będzie miało dla przyszłości Unii decydujące znaczenie. Jeśli państwa członkowskie nie znajdą wspólnie sposobu na zahamowanie i uregulowanie napływu imigrantów i azylantów, to mogą zadać ostateczny cios samej integracji europejskiej.
UE i jej państwa członkowskie odkryły to zjawisko z karygodnym opóźnieniem i po prostu się mu poddały, starając się zatrzymać imigrantów na naszych granicach i zminimalizować szkody.
Do 2050 r. liczba ludności w Afryce podwoi się i przekroczy 2,5 mld osób. Jeżeli natychmiast nie zareagujemy, obecne setki tysięcy migrantów zamienią się w miliony, a to przyniesie opłakane skutki dla Europy. U podstaw tych przepływów leżą niestabilność i brak bezpieczeństwa w wielu regionach Afryki i Bliskiego Wschodu, jak również terroryzm, ubóstwo, głód i zmiana klimatu. W samych tylko latach 2014–2017 co najmniej 13 tys. osób straciło życie na Morzu Śródziemnym, nie licząc dziesiątek tysięcy ofiar, które pochłonęła Sahara.
Nasi obywatele nie chcą już dłużej patrzeć na bezczynność Europy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta