Wątpliwości rozstrzygać na korzyść podatników
Prof. Hanna Litwińczuk Uniwersytet Warszawski, przewodnicząca kapituły Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego
Rz: W rankingu „Rzeczpospolitej" przewodniczy pani kapitule oceniającej m.in. orzeczenia sądowe. Jakie kryteria przyjęła kapituła?
Prof. Hanna Litwińczuk: W kategorii wygranych przed sądami zdecydowaliśmy się nagrodzić firmy, którym udało się doprowadzić do wydania wyroków o przełomowym znaczeniu dla podatników ze względu na rozwiązanie szczególnie kontrowersyjnego zagadnienia prawnego, zakwestionowanie niekorzystnej dla podatników praktyki organów podatkowych, a także zapoczątkowanie (utrwalenie) korzystniejszej linii orzeczniczej.
Doceniliśmy także rozstrzygnięcia zapadłe przed TSUE, które mogą oddziaływać na praktykę orzeczniczą nie tylko w Polsce, ale i w innych państwach UE. Braliśmy też pod uwagę determinację w dochodzeniu do korzystnych rozstrzygnięć, w szczególności ilość przeprowadzonych postępowań i długość ich trwania.
Jedno z orzeczeń (wyrok Trybunału Konstytucyjnego SK 48/15) odnosi się m.in. do zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników. Czy to oznacza, że ta zasada zaczyna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta