Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwości rozstrzygać na korzyść podatników

28 czerwca 2018 | Prawo | Monika Pogroszewska

Prof. Hanna Litwińczuk 
Uniwersytet Warszawski, przewodnicząca kapituły Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego

Rz: W rankingu „Rzeczpospolitej" przewodniczy pani kapitule oceniającej m.in. orzeczenia sądowe. Jakie kryteria przyjęła kapituła?

Prof. Hanna Litwińczuk: W kategorii wygranych przed sądami zdecydowaliśmy się nagrodzić firmy, którym udało się doprowadzić do wydania wyroków o przełomowym znaczeniu dla podatników ze względu na rozwiązanie szczególnie kontrowersyjnego zagadnienia prawnego, zakwestionowanie niekorzystnej dla podatników praktyki organów podatkowych, a także zapoczątkowanie (utrwalenie) korzystniejszej linii orzeczniczej.

Doceniliśmy także rozstrzygnięcia zapadłe przed TSUE, które mogą oddziaływać na praktykę orzeczniczą nie tylko w Polsce, ale i w innych państwach UE. Braliśmy też pod uwagę determinację w dochodzeniu do korzystnych rozstrzygnięć, w szczególności ilość przeprowadzonych postępowań i długość ich trwania.

Jedno z orzeczeń (wyrok Trybunału Konstytucyjnego SK 48/15) odnosi się m.in. do zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników. Czy to oznacza, że ta zasada zaczyna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11088

Wydanie: 11088

Spis treści
Zamów abonament