Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wracamy na wspólną drogę

28 czerwca 2018 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
autor zdjęcia: Monika Zielska
źródło: Rzeczpospolita

Szewach Weiss | W Izraelu na pewno będzie szerokie poparcie dla zmiany ustawy 
o Instytucie Pamięci Narodowej – mówi były ambasador Izraela w Polsce.

Rz: Jakie straty Polska poniosła przez ustawę o IPN?

prof. Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu, w latach 2001–2003 ambasador Izraela w Polsce: Jeszcze nie wiemy dokładnie. Każda ze stron nie chciała pogorszenia relacji. Ambasador Izraela robiła wszystko, żeby te stosunki trwały i były na dobrym poziomie. Wasza ambasador w Izraelu podobnie. Nasz rząd starał się, żeby dobre relacje z Polską trwały dalej, ale została stworzona bardzo niemiła atmosfera, która miała bardzo zły wpływ na wszystko. Antysemityzm rozszerzył się między Polakami. Oni chcieli, żeby już dać spokój z tą przeszłością. I to nawet ludzie, którzy nie mieli podejścia antysemickiego, mieli dosyć Żydów. Po stronie izraelskiej objawił się antypolonizm. To było bardzo niepotrzebne.

Sejm przyjął zmiany w noweli ustawy o IPN, zakładające odejście od przepisów karnych. Zmiany uchylają artykuł 55a, który grozi między innymi więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

Dzisiaj czuję się lepiej. Osobiście. Zarówno jako człowiek, ale jako Żyd i polityk, który poświęcił długie lata polepszeniu stosunków polsko- żydowskich, polsko-izraelskich. Ustawa o IPN ujawniła się na tle oskarżenia Polski o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11088

Wydanie: 11088

Spis treści
Zamów abonament