Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osiąganie korzyści w biznesie przez łamanie prawa nie może się opłacać

06 lipca 2018 | Biznes i finanse | Aleksandra Berger

PRAWO ANTYMONOPOLOWE | W związku z rosnącą liczbą czynności kontrolnych dokonywanych przez inspektorów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta warto wiedzieć, jakie praktyki rynkowe na gruncie prawa antymonopolowego są zakazane, a także znać procedury kontroli i przeszukań przeprowadzanych w firmach.

 

Przeszukania w siedzibach firm, weryfikacja dokumentów oraz danych z komputerów i telefonów, jak również przesłuchania menedżerów to ostatnio coraz częstsze działania podejmowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu wykrycia antykonkurencyjnych praktyk.

Za co przedsiębiorcom grozi kara finansowa

Na gruncie przepisów ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: ustawa) zakazane jest stosowanie przez przedsiębiorców praktyk ograniczających konkurencję, przez które należy rozumieć:

∑ porozumienia ograniczające konkurencję – tzw. praktyki dwustronne lub wielostronne, tj. zawierane pomiędzy co najmniej dwoma niezależnymi przedsiębiorcami oraz

∑ nadużywanie pozycji dominującej – praktyki jednostronne, tj. podejmowane przez jednego przedsiębiorcę posiadającego pozycję dominującą na rynku właściwym, przy czym za przedsiębiorcę dominującego ustawa uznaje podmiot posiadający co najmniej 40 proc. udziału w rynku właściwym.

Jeśli chodzi o porozumienia ograniczające konkurencję pojęcie to obejmuje wszelkiego rodzaju niedozwolone relacje między przedsiębiorcami, będące wyrazem wspólnych zamierzeń co do podejmowanych zachowań rynkowych. Najpoważniejsze naruszenia to:

∑ porozumienia kartelowe dotyczące ustalania cen

∑ zmowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11095

Wydanie: 11095

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament