Od odmiany ziarna zależy powodzenie upraw
- Według raportu HFFA Research, dzięki postępowi odmianowemu rolnicy w Europie w minionych 15 latach wyprodukowali dodatkowe 22 mln ton pszenicy, 3,3 mln ton rzepaku i 10 mln ton ziemniaków. Zaludnienie globu rośnie, a zasoby ziemi uprawnej maleją. Obecnie jest to 0,25 ha na osobę - mówi Paweł Kochański, prezes Agencji Nasiennej.
Jeszcze niedawno rolnictwo skupiało się na dostosowaniu środowiska do potrzeb roślin, m.in. poprzez agrotechnikę i nawożenie. Obecnie powodzenie upraw polowych w 70 proc. zależy od postępu odmianowego. - Wybór odpowiedniej odmiany i zakup jej potencjału genetycznego zawartego w kwalifikowanym materiale siewnym to najważniejsze decyzje w produkcji roślinnej - tłumaczy prezes Kochański. Dlaczego? - Ponieważ łatwiej dostosować roślinę do środowiska niż odwrotnie, a każda nowa odmiana to innowacja. Hodowla nowych odmian roślin daje rolnikowi więcej niż postęp w innych dziedzinach agrotechniki. Jest najbardziej efektywnym jakościowo i ekonomicznie, a jednocześnie najbardziej ekologicznym sposobem zapewnienia intensyfikacji produkcji rolniczej - tłumaczy prezes Agencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta