Dzieło duetu architektów we wczesnomodernistycznej estetyce
Kamienice z duszą | ul. Lwowska 3 w Warszawie jerzy ziemacki
Luksusowa kamienica pod dzisiejszym adresem Lwowska 3 została wzniesiona w 1911 roku na zamówienie Salomona Peretza. Od samego początku olśniewała rozmachem projektu, kunsztem wykonania i bogactwem wykończenia (niektóre ściany oblicowano białym marmurem). Fasadę budynku ozdobiono detalami przedstawiającymi m.in: kwiaty w wazonach, maski teatralne oraz pulchne bobasy. Styl tej sześciokondygnacyjnej kamienicy – mimo secesyjnych ornamentów – można określić jako wczesnomodernistyczny. To jeden z pierwszych budynków utrzymanych w tej estetyce w Warszawie.
Twórcami projektu byli szeroko znani architekci Stanisław Weiss i Henryk Stifelman. Dwaj rówieśnicy poznali się jeszcze na studiach w Odessie, gdzie byli wychowankami Mikołaja Tołwińskiego, wybitnego polskiego architekta, późniejszego profesora Politechniki Warszawskiej. Kiedy Mikołaj Tołwiński wrócił do Warszawy, młodzi artyści wrócili wraz z nim. Od 1897 roku prowadzili w Śródmieściu prężnie działającą pracownię architektoniczną Stifelman & Weiss – przez dwadzieścia lat zrealizowali ogromną ilość projektów na zlecenie inwestorów. Współpraca kolegów ze studiów układała się świetnie.
Do najlepszych realizacji tego duetu architektonicznego należą kamienice przy ul. Marszałkowskiej 21 i 27, Bagateli 13–15, Wilczej 29 czy Miodowej 3.
F z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta