Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Już słychać złowieszcze pomruki

06 lipca 2018 | Ekonomia

Janusz Jankowiak Spadek dynamiki PKB między rokiem 2019 i 2020 
nawet tylko o jeden punkt procentowy wystawi na ciężką próbę naszą gospodarkę z rozdętymi wydatkami publicznymi.

Wstępne dane GUS pokazały, że dynamika wzrostu PKB w I kw. sięgnęła 5,1 proc. r./r. i aż 1,6 proc. kw./kw. Potwierdzenie tego w pierwszym przybliżeniu oznaczałoby przeniesienie górnego punktu cyklu koniunkturalnego z IV kw. 2017 r. (tu wzrost został przez GUS zrewidowany w dół z 5,1 proc. do 4,9 proc.) na przełom I i II kw. roku 2018.

Z ostrożnością podchodzę do prognoz podnoszących dynamikę PKB w II kw. nawet do 5,4 proc. r./r. A to dlatego, że konstruowane są w oparciu o dane miesięczne i nie są w stanie uwzględnić ostatecznego wpływu wielkości rezydualnych na zagregowany PKB.

Moje prognozy wskazują na dynamikę wzrostu PKB w II kw. lekko poniżej 5 proc. Przy tym wiele przesłanek wskazuje, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie nieco wyższy niż w ub.r. i znacząco przekroczy prognozy będące podstawą projektu budżetu. W moich prognozach to 4,8 proc. r./r.

Bez hurraoptymizmu

Czy daje to podstawy do hurraoptymizmu? Nie sądzę. Cykl koniunkturalny jest zsynchronizowany w skali globalnej. Widać to we wskaźnikach wyprzedzających zarówno w Europie, jak i w USA, gdzie wyraźnie zaznacza się dojrzała faza cyklu. Przy czym w znacznie lepszej sytuacji od Europy zdają się być USA, gdzie rozpoczął się już dość dawno cykl normalizacji polityki monetarnej (siedem podwyżek stóp), co pozwala Fed uzyskać przestrzeń dla antycyklicznej polityki w fazie spowolnienia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11095

Wydanie: 11095

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament