Opieka naprzemienna budzi spory o ulgę
pit | Żadne z rozwiedzionych rodziców nie rozliczy się z dzieckiem, którym zajmują się na zmianę. Tak twierdzi fiskus. Coraz częściej jednak przegrywa przed sądami.
Opieka naprzemienna to coraz popularniejsza forma opieki nad dzieckiem po rozwodzie rodziców. Może mieć jednak negatywne konsekwencje podatkowe. Matka i ojciec chcą się oboje rozliczyć jako samotny rodzic, by zapłacić niższy podatek. Według fiskusa żadne z nich nie ma prawa do preferencji.
Mówi o tym najnowsza interpretacja (nr 0115-KDIT2-2.4011.153.2018.1.IL), dotycząca ojca, który uzyskał rozwód w 2017 r. Zgodnie z wyrokiem sądu okręgowego oboje rodzice sprawują władzę rodzicielską nad sześcioletnim synem. Chłopiec przebywa u każdego z nich w równych tygodniowych okresach. Koszty utrzymania i wychowania ponosi ten rodzic, u którego syn akurat przebywa.
Wystarczy część roku
Wnioskodawca napisał, że opiekuje się dzieckiem naprzemiennie z byłą żoną, więc stale uczestniczy w jego wychowaniu. Robi to samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Napisał też, że zarówno on,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta