Prospekty emisyjne po nowemu
PRZEDSĘBIORCY | Nowy typ prospektu ma na celu ułatwienie mniejszym emitentom, wskazanym w rozporządzeniu unijnym, pozyskanie funduszy na rynkach kapitałowych.
Publiczne oferowanie papierów wartościowych na każdym rozwiniętym rynku kapitałowym łączy się z obowiązkiem sporządzenia dokumentu informacyjnego, najczęściej prospektu emisyjnego, którego celem jest przekazanie inwestorom możliwe szerokiego spektrum informacji o emitencie.
Nie inaczej jest w Unii Europejskiej. 20 lipca 2017 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie prospektów emisyjnych (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być́ publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE (Dz.U. UE L 178 z 30.06.2017 r., s. 13)) które, w praktyce od 21 lipca 2019 r., zastąpi obecnie obowiązujące regulacje.
„Małe" oferty „małych"
Celem nowej regulacji jest umożliwienie małym i średnim przedsiębiorcom łatwiejszego dostępu do kapitału. Taki cel zdeterminował zakres nowych regulacji. Wśród najważniejszych należy wskazać wyższe progi ofert, jakie nie będą wymagały sporządzenia prospektu emisyjnego oraz nowe typy prospektów. Nowe regulacje przewidują większość zwolnień od obowiązku sporządzenia i publikacji prospektu, jakie zostały określone w obecnym stanie prawnym. Prawodawca europejski zdecydował się jednak dokonać zmiany progu pozwalającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta