Umorzenie pożyczki nie jest zwrotem wydatku
Nawet gdy pożyczkodawca zwolnił podatnika z obowiązku zwrotu udostępnionych mu wcześniej środków finansowych, odpisy od nabytych za nie składników majątku mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Zdarza się, że podatnicy, nie mając wystarczającej ilości środków na sfinansowanie swoich inwestycji, decydują się na zaciągnięcie w tym celu pożyczki. Jeśli inwestycja sfinansowana pożyczką wiąże się z wytworzeniem lub nabyciem środka trwałego podlegającego amortyzacji, to odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tego środka trwałego, co do zasady, są dla podatnika kosztami uzyskania przychodów. Odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych mogą stanowić koszt podatkowy także w sytuacji, gdy pożyczka, z której sfinansowano inwestycję, została umorzona.
Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu ze źródła przychodów, bądź zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodu. Nie każdy wydatek spełniający te warunki może jednak pomniejszać podstawę opodatkowania. W art. 16 ust. 1 ustawy o CIT przewidziano bowiem katalog kosztów niestanowiących kosztów podatkowych.
Jak zakwalifikować wsparcie finansowe
Analizując skutki podatkowe umorzenia pożyczki, z której sfinansowano nabycie lub budowę środka trwałego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na treść art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta