Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie w Europie stosuje się podzieloną płatność

16 lipca 2018 | Podatki i księgowość | Piotr Andrzejak

VAT | Polska jest obecnie w awangardzie państw unijnych, jeśli chodzi o wprowadzanie split payment. Stosowane w naszym kraju rozwiązanie zbliżone jest do modelu rumuńskiego, chociaż nie ma u nas zachęt obejmujących ulgę w CIT.

Rozliczenie VAT w ramach mechanizmu podzielonej płatności nie jest klasycznym sposobem rozliczenia tego podatku określonym w Dyrektywie 112. Jednak z uwagi na narastający w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, problem wyłudzeń VAT (potocznie utożsamiany z tzw. luką VAT) państwa członkowskie poszukują sposobów na utrudnienie nieuczciwym podatnikom dokonywania oszustw w tym podatku. Niewątpliwie Polska jest jednym z liderów procesów zmian związanych z opracowywaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań uszczelniających system VAT, m.in. za sprawą rozwiązań wprowadzanych w ostatnich latach takich jak raportowanie elektroniczne w formacie JPK_VAT, analiza przepływów pieniężnych za pomocą systemu STIR, czy wreszcie wprowadzony od 1 lipca br. mechanizm podzielonej płatności VAT. Podobne rozwiązania były wdrażane tylko w niektórych państwach członkowskich. Warto jednak zwrócić uwagę na kierunki, które obrały inne państwa członkowskie UE dla osiągnięcia celów stojących u podstaw wprowadzenia przez Polskę podzielonej płatności VAT. Być może w dalszych pracach nad doszczelnieniem systemu pojawią się rozwiązania przetestowane w państwach członkowskich poza Polską.

Holandia

Pierwszym przykładem rozwiązania będącego częściowo wzorem podzielonej płatności VAT jest rozwiązanie holenderskie. Funkcjonuje ono w tym kraju już od dłuższego czasu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11103

Wydanie: 11103

Spis treści
Zamów abonament