Podwyżka tylko w dużych miastach
DROGI PUBLICZNE | W śródmieściu trzeba będzie zapłacić nawet 9 zł za pierwszą godzinę postoju auta. Takich rozwiązań nie będzie można wprowadzać w mniejszych miejscowościach.
Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły pobierać wyższe stawki za parkowanie. Chodzi o 34 aglomeracje, takie jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice czy Gdańsk. Kierowcy zapłacą również za parkowanie w niedzielę i sobotę. Przepisy w tej sprawie zawiera nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, którą w ubiegłym tygodniu zajmował się Senat. W końcowych uregulowaniach zawiera ona zmiany do ustawy o drogach publicznych.
Zmiany mają poprawić jakość powietrza w dużych miastach oraz zwiększyć liczbę wolnych miejsc do parkowania. Dziś wiele polskich miast jest w niechlubnej światowej czołówce miast z najbardziej brudnym powietrzem. Jednym z powodów są właśnie spaliny samochodowe.
Nowy rodzaj strefy
Na podstawie przepisów, nad którymi prace są na ostatnim etapie, rady miast będą mogły wyznaczać dodatkową strefę płatnego parkowania, tzw. śródmiejską. Taka strefa może być wytyczona w ścisłym centrum lub dzielnicy o intensywnej zabudowie (np. biurowej).
Radni będą mogli również sami ustalić, czy strefa będzie obowiązywała cały tydzień, w wybrane dni, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta