Korekta in minus może być kosztem podatkowym
Spółka z grupy kapitałowej, która w ramach korekty dochodowości wypłaca na podstawie wydanej noty uznaniowej środki na rzecz podmiotów zależnych, ma prawo rozliczyć te kwoty wyrównania w swoim wyniku podatkowym.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 28 marca 2018 r. (I SA/Gd 194/18).
We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że należy do grupy kapitałowej, do której należą także zagraniczne spółki zależne, prowadzące sprzedaż na rynkach zagranicznych. Grupa ma ustaloną wspólną politykę cen transferowych. Po zakończeniu roku podatkowego spółka przeprowadza korektę dochodowości. Jeżeli dana spółka z grupy przekroczy górny przedział cen transferowych, to jest zobowiązana do zwrotu środków spółce-liderowi, na podstawie noty obciążeniowej. Jeżeli natomiast któraś ze spółek nie osiągnie dolnego poziomu optymalnego cen transferowych, to otrzymuje wyrównanie finansowe, w celu wyrównania poziomu całej grupy.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w jaki sposób należy traktować środki związane z korektą dochodowości w grupie.
Organ w interpretacji indywidualnej (0111-KDIB1-3.4010.327.2017.3.PC) zgodził się ze spółką, że środki otrzymywane od spółek zależnych są przychodami podatkowymi. Pomiędzy stronami wystąpił jednak spór co do charakteru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta