Ile VAT od samochodu odliczy przedsiębiorca prowadzący firmę w domu
Gdy parkowanie auta w miejscu zamieszkania jest uzasadnione charakterem prowadzonej działalności, nie powinno być argumentem za ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego. Część organów twierdzi jednak co innego.
Zdarza się, że podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w domu. Oprócz posiadania prywatnego samochodu decyduje się również na zakup służbowego samochodu osobowego. W tym celu zamierza prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu służbowego i zastrzec w regulaminie, że może on być wykorzystywany tylko na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Warto się zastanowić czy takiemu przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100 proc. odliczenia VAT od zakupu oraz wydatków eksploatacyjnych dotyczących samochodu służbowego >patrz ramka.
Regulamin...
Nie ma przepisów określających, w jaki sposób podatnik ma wyeliminować potencjalną możliwość eksploatowania pojazdów do celów prywatnych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie wewnętrznego regulaminu używania samochodów zabraniającego pracownikowi korzystania z nich w celach prywatnych. Nie zawsze jednak ustanowienie takiego regulaminu jest wystarczające dla uzyskania prawa do pełnego odliczenia VAT.
...nie zawsze wystarczy
Zdaniem organów podatkowych, samochód służbowy stojący po godzinach pracy w miejscu zamieszkania jest pojazdem służącym również do celów osobistych. Podobne stanowisko zajmują sądy administracyjne. I tak, np. w wyroku z 12 czerwca 2015 r. (I FSK 1764/13) NSA orzekł, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta