Kontrolowany przedsiębiorca może wnieść skargę do sądu
PROCEDURY | Korzystne orzeczenie sądu administracyjnego zapadnie wprawdzie długo po zakończeniu kontroli i nie wpłynie na czynności podejmowane w jej trakcie, ale może mieć duże znaczenie w postępowaniu podatkowym lub odszkodowawczym.
Ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (dalej: p.p.) nie przyniosła rewolucyjnych zmian w procedurze sprzeciwu wobec czynności kontrolnych. Przełom nastąpił za to w sposobie postrzegania innych przepisów w związku z orzeczeniem wydanym 20 grudnia 2017 r. przez Trybunał Konstytucyjny (SK 37/15). Istotne dla omawianej procedury zmiany dokonały się zatem nie na etapie nowelizacji przepisów, lecz w związku z ich interpretacją.
Jeśli chodzi o nowe przepisy p.p. dotyczące kontroli, to dotychczas omówione zostały:
- przywileje przedsiębiorców, na które można powoływać się w trakcie kontroli podatkowej – tygodniki podatkowe z 7 i z 14 maja;
- przebieg procedury sprzeciwu – tygodnik podatkowy z 9 lipca.
W niniejszym artykule zostanie z kolei wyjaśnione znaczenie możliwości złożenia skargi do sądu administracyjnego.
Schemat postępowania
Ze sprzeciwem wiąże się uprawnienie pozwalające złożyć skargę do sądu administracyjnego na przewlekłe prowadzenie kontroli po zakończeniu procedury sprzeciwu.
Schemat postępowania jest następujący:
1) wniesienie przez kontrolowanego sprzeciwu – w terminie trzech dni roboczych;
2) wydanie przez organ pierwszej instancji postanowienia o kontynuowaniu czynności kontrolnych – w terminie trzech dni roboczych;
3) wniesienie zażalenia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta