Podatek „galeryjny” nie tylko od biur i hipermarketów
PIT/CIT | Od przyszłego roku podatek od przychodów z tytułu własności środka trwałego zapłacą właściciele wszystkich budynków (także mieszkalnych, przemysłowych i magazynowych), jeżeli obiekty te generują przychody z najmu lub dzierżawy.
Na podstawie ustawy z 15 czerwca 2018 r. wprowadzono zmiany do obowiązujących od 1 stycznia br., przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o PIT. Zmiana dotyczy przepisu o minimalnym podatku dochodowym od nieruchomości komercyjnych. Nowelizacja została przeprowadzona w następstwie roboczych konsultacji z Komisją Europejską.
Niezależnie od klasyfikacji
Dotychczasowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia br. w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu własności środka trwałego, były skierowane do podatników posiadających określone nieruchomości komercyjne w postaci:
a) budynku handlowo- usługowego sklasyfikowanego w KŚT jako: centrum handlowe, dom towarowy, samodzielny sklep i butik, pozostały handlowo – usługowy;
b) budynku biurowego sklasyfikowanego w KŚT jako biurowy.
Ich wartość początkowa musiała przekraczać 10 mln zł. Budynki, które nie zostały ujęte w tych kategoriach, niezależnie od ich wartości początkowej, nie były objęte podatkiem.
Po zmianach, które wejdą w życie od przyszłego roku, podatek obejmie przychody ze środka trwałego będącego budynkiem, który:
a) stanowi własność albo współwłasność podatnika,
b) został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,
c) jest położony na terytorium Rzeczypospolitej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta