Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etat kontra samozatrudnienie

16 lipca 2018 | Ekonomia
Samozatrudnienie pozwala mieć wielu kontrahentów, etat zwykle tylko jednego.
źródło: Shutterstock
Samozatrudnienie pozwala mieć wielu kontrahentów, etat zwykle tylko jednego.
Ponad 80 proc. pracowników nie chce zmieniać rodzaju swojego zatrudnienia
źródło: Rzeczpospolita
Ponad 80 proc. pracowników nie chce zmieniać rodzaju swojego zatrudnienia

analiza | Własna działalność to większa swoboda i zarobki, umowa o pracę – większe bezpieczeństwo i oszczędności emerytalne. Ale każda forma zatrudnienia ma swoje blaski i cienie. Sprawdź, co jest dla ciebie korzystniejsze. Anna 
Cieślak-Wróblewska

Niektórzy wieszczą, że etat wkrótce umrze, bo wymogiem nowoczesnej gospodarki są jak najbardziej elastyczne relacje pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, a właściwie należałoby powiedzieć – pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą usług.

Na razie jednak etat ma się świetnie i liczba osób, które podpisują umowy o pracę, stale rośnie. Podobnie zresztą przybywa samozatrudnionych. Czy można jednoznacznie stwierdzić, co lepsze?

W IT to już wymóg

Wiele zależy od tego, czym się zajmujemy. Jeśli nasze zajęcie nie wymaga np. elastycznego czasu pracy czy samodzielności, lepszy wydaje się etat. Firmy produkcyjne, duże sieci handlowe zwykle stosują standardowe formy zatrudnienia.

Samozatrudnienie bardzo popularne jest w tzw. wolnych zawodach, czyli przykładowo wśród twórców, dziennikarzy, prawników, doradców wszelkiej maści, lekarzy, projektantów, architektów itp.

Ale to niezamknięta lista. – Najpopularniejsze branże, w których mamy do czynienia z samozatrudnieniem, to budowlana oraz IT – uważa Piotr Zygmunt, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia ManpowerGroup. – Kandydaci skłonni do założenia swojej działalności, aby świadczyć usługi, są zdecydowanie bardziej atrakcyjni na rynku pracy. Pracodawcy postrzegają takie osoby jako bardziej samodzielne, elastyczne i pewne swoich umiejętności – dodaje....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11103

Wydanie: 11103

Spis treści
Zamów abonament