Ktoś musi zapłacić za straty właścicieli
Nieruchomości warszawskie | Zdarza się, że komisja, weryfikując, szkodzi MAGDALENA NIZIOŁEK KRZYSZTOF WIKTOR
Decyzje komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich mogą wywołać lawinę roszczeń za szkody poniesione przez obecnych właścicieli wskutek wyeliminowania decyzji reprywatyzacyjnej z obrotu prawnego.
Komisja, orzekając na podstawie ustawy z 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa („ustawa"), już w kilkunastu sprawach wyeliminowała z obrotu prawnego decyzje reprywatyzacyjne o zwrocie kamienic czy placów.
Większość tych decyzji komisji została już zaskarżona do sądu administracyjnego i należy mieć nadzieję, że będą one konsekwentnie uchylane. Oczywiście nie mówimy tu o najbardziej drastycznych przypadkach (takich jak korupcja, fałszerstwo dokumentów czy podszywanie się pod osoby dawno zmarłe), ale w takich przypadkach komisja w ogóle nie była potrzebna. Wystarczyłyby skuteczne i merytoryczne sprzeciwy prokuratury i zastosowanie trybów wzruszania wadliwych decyzji z kodeksu postępowania administracyjnego.
W trzech postaciach
Podstawy prawne działania komisji są rażąco sprzeczne z konstytucją i innymi ustawami, trudno więc wyobrazić sobie, aby sądy administracyjne nie skorzystały z możliwości samodzielnej oceny konstytucyjności przepisów ustawy i nie doszły do jednoznacznych konkluzji: ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta