Kontynuacja funkcji i działka sąsiedztwa w najnowszym orzecznictwie
Inwestycje | Krytykowana od wielu lat decyzja o warunkach zabudowy wciąż stanowi instrument w planowaniu przestrzennym. Z perspektywy organów gmin oznacza to dalsze problemy związane z interpretacją przepisów, czego wyrazem bywa sprzeczne orzecznictwo.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, pozytywna decyzja o warunkach zabudowy może zostać wydana, gdy co najmniej jedna działka dostępna z tej samej drogi publicznej jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu.
Brak kolizji z istniejącą zabudową
Od dawna problemy stwarza pojęcie kontynuacji funkcji. Czyli, przy wyżej wymienionej analizie trzeba sprawdzić, że sąsiednia zabudowa z punktu widzenia określonych kryteriów jest zbliżona do planowanej inwestycji. Problemem bywa określenie tego, o jakie konkretnie kryteria tutaj chodzi. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 20 marca 2018 r. (II SA/Łd 67/18, Legalis) wskazał, że kontynuacja funkcji nie oznacza nakazu mechanicznego powielania istniejącej zabudowy, względnie zagospodarowania terenu, a wystarczające jest, gdy nowa zabudowa (bądź zagospodarowanie terenu) nie koliduje z istniejącą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta