Zarządzanie mieniem komunalnym wymaga szczególnej staranności
Staranność musi być wyższa niż należyta, a nawet wyższa niż obowiązująca w przypadku przedsiębiorców. Taki obowiązek ciąży na wszystkich osobach, które uczestniczą w zarządzaniu mieniem komunalnym.
W art. 50 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przewidziano, że obowiązkiem osób uczestniczących w zarządzaniu mieniem komunalnym jest:
- zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu zgodnie z przeznaczeniem tego mienia oraz
- jego ochrona.
Pojęcia mienia i zarządu
Mieniem komunalnym jest własność i inne prawa majątkowe należące do poszczególnych gmin i ich związków oraz mienie innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw (art. 43 u.s.g.). W orzecznictwie podkreśla się, że pojęcie mienia komunalnego odpowiada zasadniczo definicji mienia z art. 44 kodeksu cywilnego (dalej k.c.).
Mieniem są prawa majątkowe, których wartość może być wyrażona w pieniądzu (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 22 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Kr 543/17, LEX nr 2348926). W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 września 2011 r. (sygn. I OSK 1022/11, LEX nr 1131463) zwrócono uwagę, że pojęcia „zarządzanie" i „zarząd", zawarte w art. 50 ust. 1 u.s.g., powinny być rozumiane szeroko, jako podejmowanie wszelkiego rodzaju czynności dotyczących mienia komunalnego. Są to czynności w ramach zwykłego zarządu oraz przekraczające zwykły zarząd.
W pojęciu zarządu mieszczą się czynności faktyczne, prawne i procesowe. Chodzi tu zarówno o czynności zarządcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta