Podzielona płatność dotyczy też Powiatowego Urzędu Pracy
Ze wszystkich eksperckich opinii wynika, iż podzielona płatność dotyczy wyłącznie czynnych podatników VAT. A przecież ustawa o VAT opisująca mechanizm podzielonej płatności nie posługuje się takim terminem, mówi ogólnie o „podatniku".
- Powiatowy Urząd Pracy (PUP) nie jest objęty centralizacją rozliczeń VAT i nie jest czynnym podatnikiem VAT razem z powiatem. Jest natomiast biernym podatnikiem, tzn. zwolnionym od VAT z uwagi na niski nieprzekraczający 200 tys. zł roczny obrót (art. 113 ustawy o VAT). Czy zatem PUP może dokonywać płatności za swoje otrzymywane faktury w mechanizmie podzielonej płatności?
Rzeczywiście przepisy regulujące mechanizm podzielonej płatności nie posługują się terminem „czynnego podatnika VAT" tylko „podatnika". Przykładowo art. 108a ust. 1 ustawy o VAT obowiązujący od 1lipca 2018 r. stanowi iż: „Podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta