Zmiany w partnerstwie publiczno-prywatnym
Nieliczni przedsiębiorcy realizują inwestycje wspólnie z podmiotami publicznymi w formule PPP. Winne są ponoć procedury. Ma to zmienić nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, którą uchwalił Sejm.
W wyniku wszystkich wszczętych postępowań od 2009 r. do końca czerwca 2017 r. zawarto zaledwie 116 umów o wartości 5,8 mld zł w formule PPP. Do zawarcia umów doprowadzono w 26 proc. postępowaniach (490), co – zdaniem twórców projektu nowelizacji ustawy PPP – pokazuje dużą nieskuteczność procedury wyboru partnera prywatnego.
Czytaj także: Partnerstwo ma być atrakcyjniejsze
Uwaga!
Dominującym trybem postępowania w przypadku zawartych umów PPP były koncesje, które stanowiły 2/3 rynku PPP. Sektory z największą liczbą zawartych umów to: sport i turystyka (17 umów), infrastruktura transportowa (15), efektywność energetyczna (14) i gospodarka wodno-kanalizacyjna (14).
Tymczasem wykorzystanie wiedzy i umiejętności oraz zastrzyk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta