Skutki podania niewłaściwej podstawy prawnej
Wydanie decyzji bez podstawy prawnej uzasadnia stwierdzenie nieważności tej decyzji. Chodzi tu jednak o sytuacje, gdy w powszechnie obowiązujących przepisach rzeczywiście nie ma podstawy do wydania danej decyzji, a nie o powołanie się w decyzji na niewłaściwą regulację.
- Organ, który wydał decyzję, wskazał w niej jako podstawę prawną inny ustęp przepisu niż prawidłowy. Czy może to stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji z uwagi na rażące naruszenie prawa bądź brak podstawy prawnej?
Nie.
Zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego stwierdzenie nieważności decyzji powinno nastąpić m.in. w przypadku, gdy decyzja została wydana bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Jak zwrócono uwagę w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 16 maja 2018 r. (sygn. II SA/Kr 309/18, LEX nr 2496879), wskazany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta