Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy właściciel może żądać zwrotu wywłaszczonej działki

17 lipca 2018 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Działka wywłaszczona pod ulicę, może być zwrócona, jeżeli w dacie orzekania o zwrocie, nie była drogą publiczną lub jej częścią.

W 1974 r. wywłaszczono w Krakowie 13 ha w sąsiedztwie pól uprawnych pod budowę szpitala. Budowa rozpoczęła się w 1984 r. i była kontynuowana w latach 1985-1990. Stan zaawansowania inwestycji oceniano wówczas na 30-50 proc., czyli jako stan surowy otwarty. Dokończyła ją dopiero fundacja, której fundatorem był m.in. Skarb Państwa.

Cel nie został zrealizowany

Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, poprzedni właściciel, bądź jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli stała się ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Taka sytuacja zachodzi, jeżeli pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja wywłaszczeniowa stała się ostateczna, nie rozpoczęto prac, związanych z realizacją tego celu. Albo jeśli pomimo upływu 10 lat, cel ten nie został zrealizowany lub został zrealizowany tylko na części wywłaszczonej nieruchomości.

Roszczenie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie przysługuje jednak m.in. wtedy, gdy została ona zajęta pod drogę publiczną, i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11104

Wydanie: 11104

Spis treści
Zamów abonament