Sprawiedliwość obarczona dużym ryzykiem
Krystian Markiewicz: profesor, sędzia, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia
Rz: TSUE ma zastrzeżenia do praworządności w Polsce. Słusznie?
Krystian Markiewicz: Pamiętajmy, kim są ludzie zgromadzeni w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To najwybitniejsze postaci myśli prawniczej w Europie. To nie jest zbiór urzędników, ale najwybitniejszych prawników, którzy przeczytali nasze nowe ustawy, rozmawiali z wszystkimi stronami zaangażowanymi w zmiany w Polsce i orzekli, że są zagrożenia dla praworządności w Polsce systemowe lub ogólne. Dlatego wnioski o ENA polskiego wymiaru sprawiedliwości powinny być szczegółowo analizowane, gdyż, najprościej, mogą być podyktowane względami politycznymi. Z tym od dziś będą musieli się borykać nie tylko ludzie związani zawodowo z polskim wymiarem sprawiedliwości, ale przede wszystkim obywatele.
Co środowy wyrok oznacza dla polskich sędziów i obywateli?
Przede wszystkim, że TSUE podziela stanowisko Komisji Europejskiej zawarte na podstawie art. 7 ust. 1 TUE w uzasadnionym wniosku KE, wskazujące na rzeczywiste ryzyko naruszenia prawa podstawowego do rzetelnego procesu sądowego, gwarantowanego przez art. 47 akapit drugi Karty praw podstawowych UE, ze względu na systemowe lub ogólne zagrożenia niezawisłości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta