Prasa nie może antycypować wyroków sądowych
Materiał prasowy opiera się na fragmentarycznych odcinkach rzeczywistości
Wartość medialna tytułów zawierających treści sensacyjne oraz przesądzające o winie i karze niewątpliwie jest zdecydowanie większa niż przekazów niezawierających takich informacji. Nie może to jednak prowadzić do naruszenia podstawowych zasad wymiaru sprawiedliwości.
W wyroku ETPCz w sprawie Bedat przeciwko Szwajcarii podkreślono, iż: „W szczególności niewyobrażalne jest, aby nie było żadnej wcześniejszej czy też równoczesnej dyskusji dotyczącej kwestii rozpraw sądowych czy to w specjalistycznych czasopismach, prasie o tematyce ogólnej lub wśród ogółu społeczeństwa. Media mają za zadanie nie tylko przekazywać takie informacje oraz koncepcje, ale społeczeństwo ma również prawo je otrzymywać. Jednakże należy wziąć również pod uwagę prawo każdego człowieka do sprawiedliwego procesu, które zapewnia art. 6 ust. 1 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, a w kwestiach karnych obejmuje ono gwarancję bezstronności sądu oraz domniemanie niewinności".
Zakaz ferowania wyroków
Analiza norm prawnych kształtujących udział mediów w postępowaniach karnych pozwala na wyodrębnienie trzech zasadniczych obszarów ich aktywności: zakazu wypowiadania opinii w środkach masowego przekazu co do rozstrzygnięć sądowych, czyli wydawania tzw. przedsądów, problematyki publikowania wizerunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta